top of page

HAKKIMIZDA

Damla gönüllüleri olarak bizler , çocuklarımızın eğitim araçlarına eşit bir şekilde ulaşamadığı ve bunun kader olarak görüldüğü bir ortamda , çocuklarımızın hak ettiği yerlere gelebilmesi için şartları eşitlemeye karar verdik ve ulusal bir eğitim mücadelesi başlattık . Balık vermeyi tercih etmeyip balık tutmayı öğrettik . Orda bir köy var uzakta gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür . Bu fikir önce bir tohumdu , şimdi ise bir fidan . Sizlerin desteğiyle güçlü bir agaç ve orman olacak .

Projemize 2005 yılında amatör bir şekilde bir grup arkadaş olarak birikimlerimizden arttırdıklarımızla okullara yardım amaçlı bilgisayar alarak başladık .

Bizlerin derinden etkilenmesine ve bu projede devam etmemize büyük ölçüde motive eden ilk bağış deneyimimizi özelikle sizlerle paylaşmak istiyoruz . Arkadaşlarımızla aramızda toplanan paranın belli bir değere gelmesiyle Denizli'nin köylerindeki bir okula bilgisayar yardımı kararı aldık . Bu düşüncemizi de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ilettik . Milli Eğitim Müdürülüğü'nden projemize büyük destek geldi . Bizlerin bağışlayacağı beş bilgisayara Milli Eğitim Müdürülüğü de üç bilgisayar ile katkıda bulunarak köy okulunda bir bilgisayar dershanesi açma kararı alındı . Böylece buraya belki de bir bilgisayar öğretmeni bile atanabilecekti . Konuyla ilgili olarak Valilik bilgilendirilmiş ve vali yardımcılarının da bu projeye destek olacaklarını ve bilgisayarların tesliminde bulunacakları öğrenilmişti . Köy okuluna bilgisayarları teslimi için gidildiğinde tam anlamıyla büyük bir şaşkınlık yaşadık . Tüm köy halkı seferber olmuş , davullar zurnalar getirilmiş , masalar kurulmuş , tüm okul , okul bahçesinde toplanmış , yerel basının da yer aldığı büyük bir tören hazırlığı yapılıyordu . Bizler aslında yalnızca bilgisayarları sade bir görüşmeyle okul yetkililerine teslim etmeyi düşünürken , köyde bir şölen yaşanıyordu . İşte burada insanlarımızın bilgiye ne kadar uzak olduğunu ama bir o kadar da hevesli ve istekli olduklarını gördük , yaşadık , duygulandık . Bu küçük köy ilkokulunda yaşadıklarımız bizlerin bu mücadeleyi sürdürmemizdeki en büyük motivasyon kaynağı olmuştur .

Kısa sürede haberlerin yerel basında da çıkmasıyla birçok okuldan telefonlar almaya başladık . Okulların çoğunluğu benzer yardımlarının kendi okullarına da yapılmasını rica ediyorlardı . Kimi ise dökülen okul çatısının onarılmasını , okul duvarlarının boyanmasını , sınıfların badanalanması için bizdem yardım istiyordu . Damla Derneği olarak bizler de amacımızın yalnızca okulları bilgisayarlarla donatmak olduğunu , gerekirse yaşadıkları sorunlara kendi şahsi yardımlarımızla destek olabileceğimizi anlatmaya çalışıyorduk . Küçük bir Damla diye düşündüğümüz bu proje çok kısa sürede insanların artık deniz okyanus olmasını istediği bir oluşuma dönüşüyordu .

Çevremizden gelen bu büyük destek bizlerin artık bu hareketi daha profesyonel bir biçimde yapmamız için cesaret verdi .

...ve büyük fedakarlıklar sonucunda Damla Derneği 2005 yılında kuruldu .

 

 

bottom of page